Penzion U Pelejových, ubytování Vysočina, ubytování Nová Říše, ubytování Telč

Cyklotrasy

V této sekci uvedeme několik doporučených cyklotras, které lze i vzájemně kombinovat. Další cyklotrasy Vám rádi doporučíme přímo u nás na penzionu. Samozřejmostí v naší knihovně je dostatek cyklomap a informačních materiálů s tipy na výlety.

Za kláštery a kostkou cukru (32 km)

Pro Vysočinu typická, lehce zvlněná trasa přes malebné vesničky s minimem frekventovaných silnic.

Nová Říše – Zvolenovice – Radkov – Slaviboř – Myslůvka – Kostelní Vydří – Dačice – Hříšice – Červený Hrádek – Nová Říše

Zvolenovice - socha Křehkost - z projektu Za sochami Regionem Renesance.

Radkov - expozice Obecná škola v místní bývalé škole, návštěva po domluvě na tel.: 724 330 278. Před školou sousoší pan učitel s dětmi – z projektu Za sochami Regionem Renesance.

Slaviboř – na návsi si můžete prohlédnout novou – kovanou zvoničku, která vznikla v rámci projektu Za sochami Regionem Renesance.

Myslůvka - malebná vesnička pouze se 14 domy, dřevěnou zvoničkou sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Poduánského z 1. poloviny 18. století.

Kostelní Vydří – určitě navštivte poutní kostel Panny Marie s klášterem karmelitánů, který stojí výšině nad Kostelním Vydřím. Svou polohou nabízí svým návštěvníkům majestátní klid a překrásný výhled do okolní krajiny.

Dačice – město, kde byla vyrobena první kostka cukru na světě. Kromě památníku zde najdete i řadu obchodů, restaurací, venkovní aquapark a krásný zámek.

Hříšice

Červený Hrádek

Za kláštery a kostkou cukru
Za kláštery a kostkou cukru

Na kole po železničních pražcích, do Rakouska a zase zpět

Vzdálenost na kole 45km, vlakem z Telče 1hod, časová náročnost: celodenní

Trasa: Dačice/Telč – Slavonice – Dobersberg

Rádi poznáváte okolí ze sedla bicyklu, ale přece jenom kopcovitá Vysočina není to pravé pro Vás? V tom případě si tenhle výlet zamilujete. Navštívíte Slavonice a malebné rakouské městečko Dobersberg. Projedete pořádný kus krajiny, ale na kole se až zas tak moc nezadýcháte.
Z penzionu se vydejte na kole do Dačic (10km) nebo do Telče (10km), tam si kupte jízdenku pro sebe i pro kolo na vlak a pak už si jen užívejte ubíhající krajinu za okénkem. Ve Slavonicích vystoupíte z vlaku, můžete si prohlédnout náměstí nebo se rovnou vydat po staré železniční trase směrem na Dobersberg (12km). Z nádraží pokračujte pořád dozadu mezi pole. Stezku snadno poznáte, září novotou a kopců si na ní, díky tomu, že vede po bývalé železnici, opravdu neužijete. V Dobersbergu si dopřejte drobné občerstvení a můžete se opět vydat zpátky. Vlak jede 5x za den, přesné spojení si radši ověřte dle jízdního řádu.

Na kole po železničních pražcích, do Rak...
Na kole po železničních pražcích, do Rak...
Na kole po železničních pražcích, do Rak...
Na kole po železničních pražcích, do Rak...
Na kole po železničních pražcích, do Rak...
Na kole po železničních pražcích, do Rak...
Na kole po železničních pražcích, do Rak...
Na kole po železničních pražcích, do Rak...

Telč, koupání, Roštejn a výstup na Javořici

Vzdálenost 45km, časová náročnost: celý den

Trasa: Nová Říše – Telč – Vanov - Řásná – koupání ve Velkém pařezitém rybníku , oddech – stoupání na Javořici (jen 3,5km), unavenější jedinci, ať se vydají na Michovu skálu, odměnou Vám bude krásný výhled. Zpátky se vydejte přes Lhotku (možnost občerstvení) – Částkovice – Telč – Radkov – Strachoňovice – Dolní Vilímeč – Červený Hrádek – Nová Říše

Telč (11km)
- náměstí, zámek, naučné stezky, rozhledna Oslednice
„Moravské Benátky“, „perla Vysočiny“, „jezerní růže“ nejen tyto příměry nás lákají do Telče. Kdo by neznal jedno z nejkrásnějších náměstí u nás? A právě především díky němu je historické jádro města zapsáno na světovém seznamu památek UNESCO. Projděte si v Telči místa, která znáte z filmového plátna, prohlédněte si zámek, náměstí a určitě nevynechte naučnou stezku v Lipkách nebo na Starém Městě.

Filmy, z kterých Telč určitě znáte: Pyšná princezna, Až přijde kocour, Hudba z marsu, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí, Kouzelný měšec, Stříbrná paruka, Bathory, Dům U Zlatého úsvitu a další.

Naučná stezka Lipky Vás během 10 zastávek provede přírodní rezervací, představí místní faunu, flóru i pověsti. Začátek v zámeckém parku u skleníku, celková délka 6 km.

Vycházková trasa město a voda Vás provede okolo městských rybníků Štěpnického, Ulického a Staroměstského. Výchozím místem je centrální parkoviště – vedle hotelu Antoň, přibližná délka 4 km.

Velký pařezitý rybník, hrad Roštejn (19km z penzionu)
- naučná stezka, skvělé koupání, lanový park ve Lhotce

Hrad Roštejn (7 km severně od Telče) – lovecký hrádek pánů z Telče. Kromě prohlídky hradu se můžete projít i okolní oborou a vystoupit na unikátní sedmibokou věž.
Z Velkého pařezitého rybníka, na kole skvělá cesta lesem (6km)!

Odkazy: www.telc-etc.cz, www.javorice.cz – lanový park, www.hrad-rostejn.cz

Telč
Telč

Na skok do jižních Čech a České Kanady

Vzdálenost 50km, časová náročnost: celý den

Trasa: Nová Říše - Dačice – Toužín – Český Rudolec (zmenšená Hluboká, minipivovar) – Penikov (vodní pila, kozí farma) - Markvarec (skvělá kavárna Domlejna) – Lipnice – Volfířov – Dolní Němčice – Kostelní Vydří – Myslůvka – Slaviboř - Strachoňovice – Nová Říše

Trasu je možné absolvovat i autem a doplnit o výlet na rozhlednu U Jakuba ve Valtínově, odtud doporučujeme výšlap ke kamenu zvanému Ďáblova prdel.

Dačice (12km) zámek, muzeum, venkovní aquapark, vyhlídková věž, kino
Město Dačice je branou do turistických oblastí Podyjí a České Kanady. Nejznámějším datem v historii města je rok 1843, kdy zde byla vyrobena první kostka cukru na světě. V areálu zámku najdete expozici věnovanou tomuto světového vynálezu.

Kostelní Vydří najdete 3,5 km severně od Dačic. Dominantní poutní místo, karmelitánský klášter s kostelem Panny Marie Karmelské určitě stojí za návštěvu. V areálu kláštera nejdete i knihkupectví Karmelitánského vydavatelství.

Vodní pila Penikov - vydáte-li se z Českého Rudolce po Graselově stezce nebo po modré turistické značce směrem k osadě Penikov, uvidíte asi po 40-ti minutách chůze pod hrází rybníka malou celodřevěnou pilu s vodním pohonem. Její úplnost, původnost i zachovalost vybavení je ojedinělá a pila je proto prohlášena za nemovitou kulturní památku. Cílem obnovy bylo pilu nejenom zachovat, ale uvést ji také do provozuschopného stavu a zpřístupnit ji veřejnosti. Jak se to podařilo, můžete během její návštěvy posoudit i Vy.

Odkazy: www.dacice.cz, www. domlejna.cz, www.zamek-ceskyrudolec.cz,

Na skok do jižních Čech a České Kanady
Na skok do jižních Čech a České Kanady
Na skok do jižních Čech a České Kanady
Na skok do jižních Čech a České Kanady
Na skok do jižních Čech a České Kanady
Na skok do jižních Čech a České Kanady
Na skok do jižních Čech a České Kanady

Cyklovýlet k prameni Moravské Dyje

Celková vzdálenost (tam i zpět 45 km), časová náročnost: celodenní

Moravská Dyje pramení dva kilometry od vesničky Panenská Rozsíčka nedaleko od Třeště, pramen je na krásné louce v nadmořské výšce 635 m. Z tohoto malebného místa se řeka vydává na svou pouť. U pramene je soška dívky s názvem „Jarní studánka“ od sochaře Jaroslava Krechlera. Také zde nalezneme dílo „Zrození“ od autora L. Kristka, které symbolizuje splynutí vody a vzduchu. Řeka Dyje protéká moravskými vesnicemi, Dačickou kotlinou a poté u obce Písečé opouští naše území. V Rakousku se spojí s Rakouskou Dyjí a u Podhradí nad Dyjí se vrací zpět na naše území.

Trasa výletu: Vyjedeme z Nová Říše kolem Vystrčenovic do Zvolenovic, uprostřed obce odbočíme vpravo, stoupáme směrem na Rozsíčky, pokračujeme stále po silnici, která se stáčí ostře vpravo potom mírně vlevo. Cesta vede kolem pastvin a vjíždíme do lesů, zde bude asi závora, ale tu snadno zdoláme. Dojedeme k Vývoznímu rybníku, dáme se vlevo, asi po 2 km projedeme kolem hájenky Kozinec a přijedeme na hlavní silnici. Tu přejedeme a pokračujeme rovně přes obec Ořechov. Hned na začátku obce vlevo nepřehlédneme pomníček k paravýsadku s krycím názvem OUT DISTANCE 28. 3. 1942. Podrobnosti si můžete přečíst přímo tam, místo je vhodné na malý odpočinek. Pokračujeme rovně směrem Urbanov, kde nás čeká velké klesání. V Urbanově se dáme vlevo a hned za kousek vpravo směrem na Sedlejov, zde se dáme vpravo. Čeká nás krásný úsek Vysočinou do Panenské Rosičky, po cestě se můžeme zastavit u Rašelinného jezírka ( je označeno poutačem) a pokračujeme k cíli. V Panenské Rozsíčce se dáme vpravo a za 2 km jsme u cíle. Odbočka k prameni je na začátku lesa vpravo. Ze silnice pramen není vidět, je ukrytý nedaleko uprostřed mladých lip.

Pokud se vám trasa líbila, můžete se po ní vrátit. Pokud chcete změnu nabízíme jinou variantu:

Panenská Rozsíčka, Bezděkov, Pavlov, větrné elektrárny, Nepomuky, Stará Říše, Vápovice, Bohuslavice, Nová Říše.

Krásný výhled
Krásný výhled
Památník paravýsadku Out Distance v Ořec...
Posezení u pramene Moravské Dyje
Pramen Moravské Dyje
Sochy u pramene Moravské Dyje
Rašelinové jezírko

Novinky

Během letních prázdnin přijímáme rezervace pouze na celé týdny
(So - So, popř. Ne - Ne).
Pro konkrétní nabídku, nás neváhejte kontaktovat!

Děkujeme za pochopení

Penzion U Pelejových V Nové Říši obdržel certifikát kvality od Hotel.cz