O nás

Místo, kde jste vítáni

Penzion U Pelejových je ideální místo pro rodinnou dovolenou na Vysočině. Vznikl po kompletní rekonstrukci bývalého mlýna a je ideální pro rodiny s dětmi, turisty, milovníky přírody i cyklisty.

Penzion se nachází na okraji obce Nová Říše. (V turistických mapách můžete najít rovněž označení Na Pazderně nebo Píšův mlýn.) V obci jsou k dispozici tři prodejny potravin, dvě restaurace, autobusové spojení.

Penzion je v údolí, které je po celé délce obklopeno lesíky a loukami, vyskytuje se zde řada vzácných druhů rostlin a překrásně zde zpívají ptáci. Nedivíme se, že si toto místo oblíbil i básník Otakar Březina, který v Nové Říši působil jako učitel a napsal zde většinu svých básnických sbírek.

Jak to všechno začalo?

Náš pradědeček Pelej zakoupil budovy bývalého lihovaru od obce Nová Říše po první světové válce. Předtím sloužily jako mlýn. První zmínka o něm pochází už z roku 1618, kdy svobodný mlynář Daniel Píša vedl stavovské povstání novoříšských, při němž došlo i k vydrancování kláštera. Od té doby se k místu vztahuje i název Píšův mlýn.