Cyklotrasa: Na skok do jižních Čech a České Kanady

Vzdálenost 50km, časová náročnost: celý den

Trasa: Nová Říše – Dačice – Toužín – Český Rudolec (zmenšená Hluboká, minipivovar) – Penikov (vodní pila, kozí farma) – Markvarec (skvělá kavárna Domlejna) – Lipnice – Volfířov – Dolní Němčice – Kostelní Vydří – Myslůvka – Slaviboř – Strachoňovice – Nová Říše

Trasu je možné absolvovat i autem a doplnit o výlet na rozhlednu U Jakuba ve Valtínově, odtud doporučujeme výšlap ke kamenu zvanému Ďáblova prdel.

Dačice (12km) zámek, muzeum, venkovní aquapark, vyhlídková věž, kino
Město Dačice je branou do turistických oblastí Podyjí a České Kanady. Nejznámějším datem v historii města je rok 1843, kdy zde byla vyrobena první kostka cukru na světě. V areálu zámku najdete expozici věnovanou tomuto světového vynálezu.

Kostelní Vydří najdete 3,5 km severně od Dačic. Dominantní poutní místo, karmelitánský klášter s kostelem Panny Marie Karmelské určitě stojí za návštěvu. V areálu kláštera nejdete i knihkupectví Karmelitánského vydavatelství.

Vodní pila Penikov – vydáte-li se z Českého Rudolce po Graselově stezce nebo po modré turistické značce směrem k osadě Penikov, uvidíte asi po 40-ti minutách chůze pod hrází rybníka malou celodřevěnou pilu s vodním pohonem. Její úplnost, původnost i zachovalost vybavení je ojedinělá a pila je proto prohlášena za nemovitou kulturní památku. Cílem obnovy bylo pilu nejenom zachovat, ale uvést ji také do provozuschopného stavu a zpřístupnit ji veřejnosti. Jak se to podařilo, můžete během její návštěvy posoudit i Vy.

Odkazy: www.dacice.cz, www. domlejna.cz, www.zamek-ceskyrudolec.cz,