Cyklotrasa: Telč, koupání, Roštejn a výstup na Javořici

Vzdálenost 45km, časová náročnost: celý den

Trasa: Nová Říše – Telč – Vanov – Řásná – koupání ve Velkém pařezitém rybníku , oddech – stoupání na Javořici (jen 3,5km), unavenější jedinci, ať se vydají na Michovu skálu, odměnou Vám bude krásný výhled. Zpátky se vydejte přes Lhotku (možnost občerstvení) – Částkovice – Telč – Radkov – Strachoňovice – Dolní Vilímeč – Červený Hrádek – Nová Říše

Telč (11km)
– náměstí, zámek, naučné stezky, rozhledna Oslednice
„Moravské Benátky“, „perla Vysočiny“, „jezerní růže“ nejen tyto příměry nás lákají do Telče. Kdo by neznal jedno z nejkrásnějších náměstí u nás? A právě především díky němu je historické jádro města zapsáno na světovém seznamu památek UNESCO. Projděte si v Telči místa, která znáte z filmového plátna, prohlédněte si zámek, náměstí a určitě nevynechte naučnou stezku v Lipkách nebo na Starém Městě.

Filmy, z kterých Telč určitě znáte: Pyšná princezna, Až přijde kocour, Hudba z marsu, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí, Kouzelný měšec, Stříbrná paruka, Bathory, Dům U Zlatého úsvitu a další.

Naučná stezka Lipky Vás během 10 zastávek provede přírodní rezervací, představí místní faunu, flóru i pověsti. Začátek v zámeckém parku u skleníku, celková délka 6 km.

Vycházková trasa město a voda Vás provede okolo městských rybníků Štěpnického, Ulického a Staroměstského. Výchozím místem je centrální parkoviště – vedle hotelu Antoň, přibližná délka 4 km.

Velký pařezitý rybník, hrad Roštejn (19km z penzionu)
– naučná stezka, skvělé koupání, lanový park ve Lhotce

Hrad Roštejn (7 km severně od Telče) – lovecký hrádek pánů z Telče. Kromě prohlídky hradu se můžete projít i okolní oborou a vystoupit na unikátní sedmibokou věž.
Z Velkého pařezitého rybníka, na kole skvělá cesta lesem (6km)!

Odkazy: www.telc-etc.cz, www.javorice.cz – lanový park, www.hrad-rostejn.cz